Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

İhtiyaçtan Doğan Trafik Levhaları

trafik-levha-ve-isaretleriHer yeni buluş gibi, trafik levhaları da, toplumsal ihtiyaç ve daha güvenli yolculuklar yapılması için üretilmeye ve kullanılmaya başlanmıştır. Bu malzemelerin belli bir standartta tüm ülkede resmi olarak uygulanmaya başlanması ise 1968 yılıdır. O zamanki adıyla Avrupa ekonomik konseyine üye ülkelerin imzaladığı bir protokolle, uluslararası geçerlilikte olan levhalar, yollara monte edilmeye başlandı.

Farklar ve Yönetmelikler

Türkiye’de trafik levha ve işaretleri, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na bağlı olmak üzere Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenmektedir. Yine bu işaret ve trafik tabelaları, yürürlükte olan 2918 sayılı Karayolları trafik kanununa göre yapılmaktadır.

Levha ve İşaret Arasındaki Farklar

Trafik işaret levhası; sabit veya portatif bir düzenek üzerine yerleştirilen, üzerindeki sembol, renk ve yazıyla mesajı ve talimatı anlatan trafik malzemesidir.

Trafik işareti ise Trafiği düzenleme amacı ile kullanılan levha, ışıklı ve sesli işaret ve yer çizgileridir.

Yukarıda da anlattığımız gibi yollardaki levhaların, taşımaları gereken özellikleri vardır. Bu niteliklere sahip tabelalar yaptırmak isteyen kişi ve kurumlara sitemizde yer verdiğimiz firmaları ve bilgileri incelemelerini tavsiye ederiz.

Firmalar Neler Üretiyor?

Bu malzemeleri üreten kuruluşlar, konuyla alakalı olarak ayrıca şu malzemelerin de imalatını yapmaktadırlar :

 • Uyarıcı Yol Butonları
 • Bariyerler
 • Reflektif Malzemeler
 • Solar Butonlar
 • Flaşörlü Lambalar
 • Hız Kesiciler
 • Güneş Enerjili Ürünler
 • Uyarıcı Koniler

Bu niteliklere sahip tabelalar yaptırmak isteyen kişi ve kurumlara sitemizde yer verdiğimiz firmaları ve bilgileri incelemelerini tavsiye ederiz.

 
Tatil
Üye Girişi
Kayıt olun Trafik Levhaları sitemizden haberdar olmak için üye olun.
21 Temmuz 2017 - 08:32
Kayak Turları

Fotoğrafçılık Kursu
Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Kampanyaları görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Faydalı Bilgiler
Trafik Levhalarının ÖnemiTrafik Levhalarının ÖnemiTrafik levhaları hem yayaların hem de sürücülerin kullandıkları ortak...
Trafik Levhalarının Yerleştirilmesinde Dikkat Edilecek HususlarTrafik Levhalarının Yerleştirilmesinde Dikkat Edilecek HususlarTrafik işaret levhalarının montajı sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar...
Levha ve İşaretler HakkındaLevha ve İşaretler HakkındaHer yeni buluş gibi, trafik levhaları da, toplumsal ihtiyaç ve daha güvenli yolculuklar...
Tüketici Köşesi
Yayaların Bilmesi Gereken Trafik İşaretleriYayaların Bilmesi Gereken Trafik İşaretleri Web siteleri güzel tasarımlı oldukları gibi faydalı ve doğru içeriğe de sahip oldukları zaman...
En Önemli Trafik LevhalarıEn Önemli Trafik LevhalarıTrafikte yer alan işaretler çoğunlukla sürücüler için geçerli olsa da yayaların da bilmeleri...
Son Yorumlar
 • Galip TIRTIL
  Öncelikle böyle bilgi verici bir site yaptığınız için teşekkürler.Yalnız tavsiye etti... Devamı
 • Site Admin
  Sol üst menümüzde yer alan “Firma Tavsiyeleri” bölümünü inceleyebilirsi niz. Dilersen... Devamı
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 7 konuk çevrimiçi

Mitsubishi Klima

Üçgen Trafik Levhaları
Üçgen Trafik Levhaları
Sürücülere trafik kuralları ve yollar hakkında bilgiler verirken yol üzerinde de gerekli uyarıları yapan levhalardır. Yaya geçidi, Kontrolsüz Kavşak bunlara örnektir.
Dörtgen Levhalar
Dörtgen Levhalar
Trafiği düzenleyen levhalardır. Yol ve trafik hakkında bilgiler verirler. Bir şehrin girişinde ya otoyol üzerinde yer alan levhalar bunlara örnektir.
Trafik Levhaları
Trafik Levhaları
Trafiği düzene koymak, olası kazaların önüne geçmek, insanları bilgilendirmek, uyarmak için hazırlanan işaretlerdir. Trafik levhalarını yayalar da sürücüler de bilmelidir.
Eşkenar Dörtgen Levha
Eşkenar Dörtgen Levha
Uyarıcı türdeki levhalardır. Sürücülerin yolun ilerisinde karşılarına çıkabilecek tehlikeleri gösterirler. Sarı renkli sağa doğru viraj işareti bu levhanın örneklerinden biridir.
Yuvarlak Trafik Levhaları
Yuvarlak Trafik Levhaları
Bilgilendirici levha grubuna girerler. Sürücüler ve yayalar trafik hakkında bilgi sahibi olurlar. Taşıt Giremez, Dur, Sağa Mecburi Yön bunlara örnektir.
Trafik Levhaları © 2012
trafiklevhalari.com.tr
WebHome
Tasarım: WebHome | İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri